Salibandy

Jani Poutanen palaa SB Goatsin päävalmentajaksi

SB Goatsin miesten edustusjoukkue saa tutun miehen penkin taakse, kun Jani Poutanen palaa joukkueen päävalmentajaksi alkavalle kaudelle.

Poutanen muistetaan erityisesti kaudesta 2023–2024, jolloin hän johdatti Goatsin 2. divisioonan mestaruuteen. Nyt edessä on uusi haaste, sillä viime kaudella sarjanousun varmistanut joukkue valmistautuu uuteen kauteen 3. divisioonassa.

Poutanen kertoo, että paluu valmennuksen pariin tuli lopulta hieman yllättäen, mutta päätös tuntui oikealta.

– Kiva palata sählyn pariin hieman itseäkin yllättäen! Toisaalta palo valmentamiseen ei ole koskaan täysin hiipunut, vaan lähinnä kilpailuvietin puuttuminen ja muut asiat elämässä ovat pitäneet minut parisen vuotta sivussa tästä harrastuksesta.

Paluu tuttuun seuraan herättää päävalmentajassa paljon innostusta.

– Nyt on taas mies intoa täynnä takaisin rakkaassa seurassa. Pojat ovat pelanneet itsensä hienosti jo 3. divisioonaan, ja nyt lähdetään viemään touhuja taas pykälää eteenpäin.

Poutanen korostaa, että tärkeintä on rakentaa joukkueeseen hyvä arki, jossa pelaajien on mukava kehittyä ja pelata.

– Koitetaan rakennella taas sellainen meininki kasaan, missä pelaajien on hyvä olla, viihtyä ja nauttia sählystä. Toivottavasti se välittyy myös katsomoon asti ja siinä sivussa myös hieman pärjätä, joten tervetuloa seuraamaan tätä matkaa alkavalla kaudella!

Viime kaudella SB Goats varmisti nousun 3. divisioonaan, ja valmistautuminen uuteen sarjakauteen käynnistyy välittömästi Poutasen johdolla.

Tervetuloa takaisin, Jani! 🐐💚